Patelnia stalowa – przygotowanie do użycia i konserwacja.

Od dłuższego czasu mam w sprzedaży patelnie stalowe Petromax. Kawał dobrego żelastwa! Czas najwyższy był więc przetestować, użyć i posiąść.

Przygotowanie do pierwszego użycia patelni polega na jej wypłukaniu w gorącej i umyciu w bardzo ciepłej wodzie. Nie używając płynu do mycia naczyń, czy innych środków. Tylko gorąca woda!

Po kolei więc:

1. Aby pozbyć się fabrycznie nałożonego oleju konserwującego patelnię zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy „do namoknięcia” na 30 minut. Tę czynność warto powtórzyć raz jeszcze.
Kiedy gorąca woda trochę wystygnie, szorujemy delikatnie gąbką całą patelnię. Płuczemy bieżącą ciepłą wodą.
Wycieramy ją do sucha i to tyle.

2. Wstawiamy patelnię na kuchenkę (lub ognisko oczywiście), wlewamy sporą ilość oleju do smażenia.

3. Odpalamy ogień i podgrzewamy olej do około 140-180? C

4. Ziemniaki! Obieramy ze skóry (lub nie) i kroimy ziemniaki w grube talarki. Krążki te wrzucamy na gorący olej i smażymy na wolnym ogniu.
Tę czynność powtarzamy minimum 4 razy. Patelnia w tym czasie będzie się „integrować” z olejem. Pokrywa się w tym czasie naturalną powłoką konserwującą.

 

 

Talarki zarumieniamy, po czym zdejmujemy z patelni i wrzucamy świeże. Te wspaniałe czipsy z pierwszego, konserwującego smażenia należy podobno wyrzucić. Ja jednak nie miałem tyle silnej woli.  🙂

Mniam…  🙂

5. Ważne – po kilkukrotnym smażeniu zlewamy z niej gorący olej, a samą patelnię wycieramy najlepiej papierowym ręczniczkiem do sucha. Patelnię odstawiamy na minimum 24 godziny. Po tym czasie patelnia jest gotowa do używania. Podczas pierwszych kilku użyć nie zaleca się smażenia na niej kwaśnych potraw.

Konserwacja patelni przebiega w ten sam sposób, czyli w zasadzie w trakcie normalnego użytkowania.

Patelnia ta jest wykonana ze stali węglowej. Nie zaleca się używać do jej mycia płynów do mycia lub detergentów. Najlepiej jest używać gorącej wody. Najważniejsze jest utrzymanie patelni w stanie suchym! Mokrą patelnię, tak jak nóż ze stali węglowej zawsze wycieramy do sucha!

Polecam!